ТЕМА : Традиції та звичаї українського народу.

« Андріївські вечорниці».

МЕТА: Ознайомити дітей з традиційним обрядовим

дійством: свято Андрія, вчити дітей користу-

ватися спадщиною українського народу,

вико – ристовувати знання обрядів при організації дозвілля.

Виховувати шанобливе ставлення до історії нашого народу та почуття національної самосвідомості.

ОБЛАДНАННЯ: Набір овочів для борщу,два яблука на мотузці, гарбузове насіння, миска пшениці, люстерко, иіночок, півень, Калита,стрічка, коцюба, квач із сажею.

Колись давно місяць грудень називали «андрієць», це пов’яза-но з іменням нароного свята Андрія. Це було чи не найпоширенішеобрядове дійство з ним пов’язано багато вечорницьких забав. З останнім місяцем року пов’язано чи не найбільше народнихсвят. Кожне з них так чи інакше стосувалося вечорницьких дій.Ад-же молодіжні зібрання в грудні відбувалися майже щодня. Скажімо 13 грудня відзначали Андрія. У цей день випікалиобрядове печиво –

Калиту, з ним пов’язано безліч обрядових дійств.А саме пізнього вечора дівчата починали ворожити. Вечорницькі досвідки – вельми цікава форма молодіжного дозвілля . Тут не тільки знайомилися між собою хлопці і дівчата, але йвиявляли свою вдачу і характер. Вітаємо всіх , хто завітав на наші вечорниці ! На вечорницях хлопці, як правило, придивлялись до дівчат,оцінювали їх як майбутніх господарочок. Адже на вечорницях були ісмачні варенички,і чарівні українські пісні,і різнобарвна вишивка чарувала око. А жарти і танці. Ви вже мабуть звернули увагу, що в нас є смачна Калита, а по-смакувати Калитою першим зможе найактивніший учасник вечор –ниць. До першого конкурсу нам потрібно дві дівчинки.Зараз ми перевіримо чи вміють дівчата варити борщ. Здавна борщвважався найсмачнішою , найкориснішою стравою. Який борщ без буряка, а буряк здавна вважали «українським женьшенем», а варенаморква дуже гарний адсорбент і виводить з нашого організму токсини, білокачанна капуста діє лікувально на шлунок. А яка кількість вітамінів потрапляє до цієї страви саме з овочами. Тому і не дивно,що борщ здавна вважали корисним для здоров’я. Про це говорить і народна мудрість. «БОРЩ – СТАРИЙ ГОСПОДАР» «ДЕ В ХАТІ БОРЩ І КАПУСТА – ТАМ ХАТА НЕ ПУСТА» «ЯК НЕМАЄ БОРЩУ, ТО НЕМАЄ Й ЇЖІ» А з недужих хлопців глузують: «ТИ МАБУТЬ БОРЩУ НЕ ЇВ»

-3- Перед вами набір овочів,з цього набору ви повинні вибрати Овочі,які необхідні для приготування борщу, а потім по черзі требаперенести овочі в ложці в правильному порядку. Отже , раз, два, три – почали !

Підбиття підсумків. Хлопці, хочите скуштувати, як наші дівчата вміють готувати,пригощати (дівчата годують хлопців ,у яких зав’язані очі,яблукомпідвішаним на нитці, хлопцям заборонено користуватися руками) Визначаються переможці конкурсу.

Дівчата, хто з вас найпрудкіший ? Запрошуємо вас до участі в наступному конкурсі. А хто з хлопців найшвидший? Запрошуємо і вас до участі в конкурсі. Здавна відомо,що гарбузове насіння має лікувальні властивос-ті. І на вечорницях без насіння не обходилось, адже смажене насін-ня це ще й ласощі. Наступний наш конкурс буде присв’ячений самегарбузовому насінню.

Шановні учасники! Перед вами насіння в однаковій кількості,по 15 насінин. По моїй команді ви почнете лузати насіння, перема-гає той, хто найшвидший. Раз, два, три – почали ! Підсумки конкурсу. А що ж то за вечорниці без ворожіння?

Перед ворожінням дівчата тричі промовляли: «СОНЦЕ ДО ЗАХОДУ, А КОНОПЛІ ДО СХОДУ» (3 рази ) «КАЛИТОЮ РАДІЮ, КОНОПЕЛЬКИ Я СІЮ, ПІДТИЧКОЮ ВОЛОЧУ, БО Я ЗАМІЖ ХОЧУ, ДАЙ, БОЖЕ, ЗНАТИ З КИМ ЖИТТЯ МАТИ» -4- Здавна дівчат хвилювала подальша доля в шлюбі і саме на ве –чорницях ворожили, намагаючись завбачити долю. А робили це у такий спосіб:

Розкладали на долівці – миску з пшеницею(символ достатку).люстерко(що вказувало на красеня), віночок(символ щасливої долі) Ну, спробуйте дівчата свою долю ! Дівчата із заплющеними очима підходять і обирають свою «долю».

Щира українська пісня не тільки милувала слух, але була іоберегом. І на вечорницях ,звичайно, лилась українська пісня,якапотім спліталась у вінки,які оберігали і єднали душі українськогонароду.

Кiлькiсть переглядiв: 1524

Коментарi