Всеукраїнський Конкурс для школярів " Екооб’єктив" Номінація "Екозвинувачення"

Конкурс проводиться за ініціативи та підтримки Міністерства екології та природних ресурсів України, Державного підприємства «Центр еколого-експертної аналітики». Організаційним партнером є Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України

Учасники : члени гуртка Юні фотоаматори

Керівник : Янкова Таміла Миколаївна

Вплив сміттєзвалищ на навколишнє середовище та способи боротьби з ними у нашому місті.

Місто Тальне районний центр Черкаської області, що знаходиться на перехресті залізничних та автомобільних шляхів. Це мальовниче містечко, що потопає у зелені верболозу , який розрісся по берегах Тальянки, річки, що є притокою Гірського Тікича. Саме ця, колись повновода річка, розділяє місто на ліву і праву частини . Наше місто має свою історію та самобутню культуру, що твориться щирими, працьовитими, доброзичливими, талановитими людьми - тальнівчанами. Незважаючи на щільні забудови на обмеженій території , місто в центрі має прибраний і охайний вигляд . Горбиста місцевість створює неповторні краєвиди міста та його околиць. Особливою гордістю тальнівчан є лісопарк та мисливський будинок графа Шувалова - пам’ятник архітектури 18 ст.

Протягом останніх десятиліть в Україні, як і в інших державах світу, продовжує відбуватися прогресуюче накопичення твердих побутових відходів, не винятком є і наше місто. Незважаючи на роботу комунальних служб Тального, проблема несанкціонованих сміттєвих звалищ залишається актуальною. В цьому переконалися і ми члени гуртка Тальнівської РСЮТ «Юні фотоаматори». Практичні заняття гуртка ми проводимо на природі. Фотографуючи пейзажі, перед нами часто виникає проблема вибору місця зйомки незабрудненого поліетиленом, або іншим сміттям. Це спонукало нас більш детально вивчити питання екологічного стану в місті. Територією наших досліджень став мікрорайон щебеневого заводу, залізничного вокзалу, берега р. Гірський Тікич. Звичайно, фотографування сміттєвих звалищ не приємне заняття, що викликає здивовані і зацікавлені погляди у місцевих жителів. Та ми поставили собі за мету не лише виявити наявність проблемних місць, а й зробити аналіз якісного складу, площі, розміщення щодо житлових будинків, організацій та навчальних закладів, виявити відношення місцевого населення до стану навколишнього середовища , створити листівки, які , стимулювали б людей до елементарної природоохоронної діяльності , дотримання екологічних правил поведінки і, звичайно, активна участь у природоохоронних заходах.

Зробивши аналіз було встановлені такі закономірності :

1. На дослідженій території виявлено 4 великих сміттєвих звалищ та багато забруднених місць.

2. Сміття має побутове походження.

3. Сміттєві звалища утворюють у ярах та поблизу річки, струмків.

4. Сміттєві звалища утворюють переважно на околиці міста, що не охоплено роботою комунальної служби.

5. Сміттєві звалища утворюють поблизу місць де проживають люди.

6. Забрудненні території знаходяться на неудобках, у чагарниках, спустошених територіях.

/Files/images/несанкціоновані смітники.PNGДосліджена територія мікрорайону міста

Несанкціоновані сміттєві звалища мають негативний вплив на навколишнє середовище. В результаті гниття органічних відходів виділяється енергія, що призводить до того, що навіть взимку, від смітників іде дуже неприємний запах, який поширюється на досить велику площу. Влітку це може призводити до самозаймання. В середовищі смітника створюються умови для розвитку і поширення збудників різних інфекційних хвороб. Такі тварини як миші, криси поширюють хвороби. Тут знаходять собі притулок покинуті тварини коти, собаки (Фото). Вони на смітнику живуть, харчуються, утворюють великі групи, розмножуються. Це створює небезпеку для людей. Вони голодні і агресивні, тому небезпечні. Собаки розтягують сміттєві пакети, забруднюючи ще більше прилеглу територію.

/Files/images/6.JPG/Files/images/7.JPG/Files/images/З Космодем 2.jpg /Files/images/4.JPG /Files/images/5.JPG Часто, особливо після дощу або розливу річки, сміття попадає у воду і течією розноситься далі по річці, струмку, що спричиняє забруднення не тільки берегів, а й водного плеса річки. Особливо весною, після танення льоду сотні поліетиленових пляшок і пакетів несе течія річки в інші населені пункти. Окремо потрібно зупинитися на забрудненні поліетиленом. Ми знали, адже про це багато пишуть, що поліетилен може пролежати в грунті сотні років, і вирішили вияснити причини такої стійкості . Для цього, в рамках реалізації проекту «Крок до чистого довкілля», нами були проведені дослідження фізичних і хімічних властивостей поліетилену. Ми виявили, що поліетилен водо - і повітронепроникний, стійкий до дії низьких температур, при нагріванні плавиться, або загорається . Поліетилен також стійкий до дії хімічних речовин, таких як кислоти, розчини лугів, сильного окисника перманганату калію /Files/images/проект 102.jpg( Фото). Саме такі властивості цієї полімерної сполуки забезпечують особливу популярність виробів із поліетилену, що використовуються в різних галузях: в тепличному та сільському господарстві, для виробництва деталей поливних систем, створення пакувального та електроізоляційного матеріалів тощо. Про популярність виробів із поліетилену можна роботи висновок і по сміттєвих відходах. І це дійсно велика проблема, адже поліетилен не піддається дії бактерій, маючи таку хімічну та біологічну стійкість він не вступає в природний коло обіг речовин. Отже, ця речовина дійсно забруднює нашу землю на сотні років. Інколи люди спалюють сміття (Фото), що робити категорично заборонено, адже при згоранні поліетилену утворюються речовини, що стимулюють розвиток ракових клітин, появу депресивних станів, безпліддя.

Проблеми, що мають місце в сфері поводження з побутовими відходами, потребують невідкладного розв’язання та фінансування заходів як на державному так і на місцевому рівні.

Виникають запитання «Як реально можна вирішити проблему несанкціонованих сміттєвих звалищ ? Як вирішується ця проблема у нашому місті?» З такими питаннями ми звернулися до заступника голови міської ради Дімітрової Л.І. Вона нам розповіла про те, що вирішення проблем несанкціонованих сміттєвих звалищ має велике значення на рівні держави. Тому керуючись наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.01.2006 року №2 « Про затвердження рекомендацій щодо підготовки місцевих програм поводження з твердими побутовими відходами», Законом України « Про відходи», Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 року №265 « Про затвердження Програми поводження з побутовими відходами, статтею 26, Закону України» Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада 06. 03. 2012 року на 19 сесії 6 скликання затвердила міську Програму поводження з побутовими відходами у м. Тальне на 2012 -2015 роки. Це комплекс взаємопов’язаних та узгоджених в часі організаційних, технологічних, ресурсозберігаючих, екологічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних, соціальних, інформаційних, освітньо - виховних заходів, спрямованих на запобігання утворенню твердих побутових відходів, їх збирання, транспортування, включаючи контроль та нагляд за цими операціями. Мета програми зменшення шкідливого впливу відходів на довкілля і здоров’я людей. Завдання Програми: зменшити обсяги утворення відходів та негативний вплив твердих побутових відходів на довкілля, поетапне впровадження новітніх технологій і сучасних та ефективних засобів механізації, підвищити ефективність виробничої діяльності, покращити якість і розширити обсяги надання послуг, впровадити систему моніторингу поводження з твердими побутовими відходами та покращити облік і звітність.

Якщо проаналізувати в загальному стан боротьби з несанкціонованими звалищами сміття , то слід відмітити, що в місті проводяться системні заходи наслідком чого є нові сквери, облагороджені території, очищені береги річок.

/Files/images/сайт.JPG/Files/images/сайт3.JPG /Files/images/сайт2.JPG (Фото. площа «Незалежності», берег Гірського Тікича, береги Тальянки ( в центрі міста), на місці звалища сміття в 2009 році побудований храм св.. Петра і Павла разом з побутовими спорудами, створюються площадки для потреб жителів міста) Проте всі ці заходи потребують /Files/images/Тут був смітник сайт.JPGпостійного фінансування, і звичайно розуміння людей. Адже чисто не там де прибирають, а там де не смітять. На даному етапі Програма реалізовується не повністю в зв’язку з відсутністю коштів.

Проблема вирішується:

1. Встановлюються контейнери для побутових відходів.

2. Регулярно здійснюється вивезення сміття .

3. Проводиться робота з населенням, щодо прибирання територій прилеглих до вулиць проживання ( вуличкоми)

4. Розприділені території для прибирання між навчальними закладами, підприємствами та організаціями.

5. Традиційним стало проведення «Весняної толоки», учасниками якої стають всі жителі міста.

6. Проводиться просвітницька робота у дитячих садках та школах.

Складнощі у вирішенні проблеми:

1. Недостатність фінансування.

2. Недостатня кількість техніки.

3. Недостатня кількість контейнерів.

4. Не проводиться розділення відходів.

5. Комунальними службами обслуговується переважно вулиці центра міста та прилеглі вулиці.

6. Недостатній рівень екологічної свідомості населення.

Сміттєві звалища , ніби гниючі рани, спотворюють неповторні краєвиди нашої місцевості та залишають нащадкам сумну розповідь про те як ми жили, бездумно і нераціонально використовували природні ресурси, не переймаючись тим, що залишиться в спадок. В зв’язку з цим хочеться навести слова еколога Лі Галбота «Ми не успадкували Землю від своїх батьків, ми її позичили у своїх дітей.»

Природа, у якій доведеться жити, забруднюється, піддається руйнуванню, знищується. Наше майбутнє може стати жахливим , якщо негайно не сказати «НІ!» смітникам. Так, настав час сміливо і впевнено крокувати до майбутнього в чистому екологічному середовищі.

Назва проекту

Крок до чистого довкілля.

Автори: члени гуртка Тальнівської РСЮТ « Юні фотоаматори» Безпала Софія(13 років), Косик Богдан (14 років), Пахаренко Софія (13 років).

Керівник: Янкова Таміла Миколаївна, керівник гуртка.

Обґрунтування актуальності теми:

Утворення відходів супроводжує людство протягом усієї його історії, і, що вище рівень розвитку, то більше слідів її діяльності у вигляді відходів залишається на Землі. І якщо сьогодні без відходів людське життя нажаль уявити ще не можна, то треба принаймні зменшити їх кількість, знизити ту шкоду, яку вони чинять усьому живому.

Предмет та об`єкт вивчення: несанкціоновані сміттєві звалища

Мета проекту:

- набуття досвіду вирішення екологічних проблем;

- розвиток умінь і навичок громадянської активності,

- усвідомлення важливості власної життєвої позиції для життя в суспільстві, місцевій громаді;

- здійснення природоохоронних заходів;

- набуття навичок практичного фотографування, проведення лабораторних

- набуття навиків ефективного спілкування.

Завдання проекту:

- вивчення результатів впливу людини на природу;

- Виявити несанкціоновані смітники

- Сприяння знищенню несанкціонованих смітників

- Оволодіння навичками екологічно грамотної поведінки в природному середовищі;

Учасники проекту: члени гуртка « Юні фотоаматори».

Термін виконання проекту: 6 місяців (січень – червень)

Результати проекту :

- підвищення рівня екологічної свідомості учасників проекту;

- підвищення рівня екологічної свідомості жителів міста;

- поширення інформації про стан довкілля серед населення;

- сприяння покращенню стану довкілля;

- співпраця з органами місцевого самоуправління щодо підвищення екологічної свідомості населення та сприяння знищенню несанкціонованих смітників

Очікувані педагогічні результати:

- знання основного змісту законодавства України про охорону

навколишнього природного середовища;

- знання екологічних прав та обов’язків громадян України;

- знання шляхів впливу людини на довкілля;

- набуття досвіду оцінювання характеру результатів взаємодії людини і природи;

- вміння виявляти джерела екологічної небезпеки;

- навички критичного мислення;

- вміння пропагувати ідеї охорони природи серед однолітків та місцевого населення;

- вміння здійснювати пошук необхідної інформації та шляхів вирішення проблем;

- досвід співпраці;

- усвідомлення необхідності формування нового не споживацького екологічного мислення, спрямованого на раціональне використання природних ресурсів

Методи реалізації:

- самостійна пошуково – дослідницька робота, вивчення стану довкілля шляхом проведення екологічних рейдів, фотографування, опитування;

- робота в групі;

- практична діяльність з метою очищення довкілля, поширення інформації про стан навколишнього природного середовища;

- проведення анкетування, опитування, фотографування ;

- аналіз документів.

Мотивація:

- створення ситуації успіху ;

- можливість отримати практичні здібності, які є важливими не тільки для ефективного навчання в школі, а й допоможуть в майбутньому досягати успіху в житті , створенні кар’єри ;

- отримання досвіду громадської діяльності;

- можливість вплинути на процеси пов’язані із створенням оптимальних умов середовища життя людини в нашому місті,

- можливість запобігти невпинному знищенню навколишнього середовища.

Опис діяльності.

І етап – підготовчий

- отримання згоди адміністрації навчального закладу на початок проекту;

- визначення часу та потрібних ресурсів (січень – червень);

- планування роботи, з врахуванням плану навчального закладу;

- підбір необхідної літератури, матеріалів.

- поширення інформації про проведення проекту;

- мотиваційна діяльність.

- формування групи учасників проекту;

- проведення першого заняття : формулювання мети проекту, його користі для учнів

та для громади в обговорення очікуваних результатів результатів ;

- використання тренінгів, спрямованих на усвідомлення учнями власної

відповідальності за стан справ у громаді, розуміння необхідності співпраці для

уміння приймати колективне рішення, нести відповідальність

ІІ етап – збір необхідної інформації.

- ознайомлення учнів з існуючою нормативною базою;

- організація збору необхідних матеріалів про стан навколишнього природного середовища;

- виявлення та підрахування кількості сміттєвих звалищ в межах території дослідження ( мікрорайоні ),їх густину зосередження;

- з’ясування, чи мають місце стихійні сміттєві звалища ; відмітити їх місцезнаходження;

- формування вмінь учнів проводити опитування , анкетування;

- вивчення громадської думки про стан навколишнього природного середовища;

- організація і проведення фото рейду;

- опрацювання повідомлень у ЗМІ з метою пошуку висвітлення питань забруднення довкілля.

ІІІ етап - визначення напрямів діяльності.

- організація презентації зібраних матеріалів, які підтверджують наявність проблеми забруднення довкілля, усім учасникам проекту;

- узагальнення результатів попередніх двох етапів;

- визначення переліку можливих дій, спрямованих на розв’язання проблеми забруднення довкілля, наявності стихійних сміттєвих. звалищ;

- визначення плану конкретних заходів, планування подальшої роботи, складання плану подальшої реалізації проекту щодо покращення екологічної ситуації, стану довкілля;

- відбір матеріалів для фотовиставки, участі в конкурсі «ЕКОобєктив»;

- підбір матеріалів для створення листівок, написання листів – звернень, статей в ЗМІ, виступів перед громадськістю;

- пошук можливих шляхів фінансування, матеріальної підтримки,

- участь у проведенні суботників.

IV етап - етап діяльності, спрямованої на покращення екологічної ситуації в населеному пункті, ( мікрорайоні )

- написання офіційних листів – звернень до органів влади, комунальних служб. поширення листівок ( при можливості - створення рекламного щита ) із зверненням берегти природу;

- проведення кампанії розсилки листів, статей в ЗМІ;

- проведення фотовиставки, фоторепортажів, що засвідчують реальний стан навколишнього природного середовища ;

- організація прибирання території ;

- проведення конференцій, круглих столів з метою поширення інформації про стан довкілля;

- поширення пропозицій щодо підвищення екологічної свідомості громадян;

- залучення до проведення акції зацікавлених осіб (наприклад, представників громадських організацій )

V етап – презентація і оцінювання результативності проекту.

- впорядкування матеріалів;

- створення демонстраційного стенду, мультимедійної презентації;

- представлення матеріалів роботи групи на учнівських зборах , конференції, семінарі вчителів, батьківських зборах;

- поширення інформації в пресі;

- дослідження громадської думки про актуальність і доцільність здійсненого проекту;

- узагальнення отриманого досвіду.

Умови реалізації

- ініціативна група;- матеріальна підтримка, спонсорська допомога.

- сприяння дорослих ( вчителів, батьків , адміністрації РСЮТ, міської ради );

Характеристика несанкціонованих сміттєзвалищ

Характеристика несанкціонованих сміттєзвалищ

№1

№2

№3

№4

Місце знаходження

Вул.. Матросова

Вул.. Робітнича

Вул.. Вокзальна

вул. Зої Космодем’янської

Місцевість

Яр

Правий берег р. Гірський Тікич

Правий берег р. Гірський Тікич

Яр

Яр

Віддаленість від річки, струмка

20м

5 м.

150 м

10 м.

Наявність об’єктів соціальної сфери, житлових будинків

Дитячий садочок

« Світлячок»

200 м, приватний сектор

Приватний сектор 20м

Залізничний вокзал 50м, приватний сектор

Загальноосвітня школа № 3 200м, щебеневий завод 300м, продуктовий магазин 10м., приватний сектор 20м.

Якісний склад твердих побутових відходів

( візуальне дослідження )

Поліетиленові вироби, гума

Скло, папір, текстиль, будівельні відходи, кераміка.

Поліетиленові вироби,гума

Скло, папір, текстиль, будівельні відходи, кераміка.

Поліетиленові вироби, гума

Скло, папір, текстиль, будівельні відходи, кераміка.

Поліетиленові вироби, гума

Скло, папір, текстиль, будівельні відходи, кераміка.

Джерела інформації:

1. Звалище. Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії // http://uk.wikipedia.org/wiki/Звалище

2. Екологічні проблеми забруднення в Україні: смітники. Сайт «Освіта. UA» // http://osvita.ua/vnz/reports/ecology/21417/

3. Проблема сміття. Сайт «Екологія життя»// http://www.eco-live.com.ua/content/problema-sm%D1%96ttya

4. Утилизация мусора в разных странах. Сайт «Гранік» // http://granik.zp.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=134&Itemid=153

5. Переработка мукора в мире. Сайт «DAYPIE. Это интересно!»

6. Сміття завойовує світ. Сайт «В гармонии с природой!» // http://www.rav.com.ua/ua/useful_know/clauses/world_trash/trash_world_ua

7. Утилизация мукора. Сайт «SMART CITY. Технологи умного города» // http://smartcityclub.com.ua/rechenie-dlya-goroda/utilizaciya-musora/opisanie-utilizaciyi-musora.html

Кiлькiсть переглядiв: 6591

Коментарi

 • Vodafag

  2018-04-02 18:59:35

  Мы развозим питьевую воду как частным, так и юридическим лицам. Наша транспортная служба осуществляет доставку питьевой воды на следующий день после заказа. [url=http://voda-nn.ru] voda-nn.ru - аш2о доставка воды нижний новгород[/url] . Срочная доставка в день заказа доступна для владельцев клубных карт. Доставка воды происходит во все районы Нижнего Новгорода, в верхнюю и нижнюю части города:...

 • WilliamSkats

  2018-04-02 18:44:12

  cá há muitas ganhos de se trabalhar com as opções binárias. Para estrear, são muito mas fácil que a natureza da maior número das outras opções de investimento. Uma pessoa que investe em opções binárias, em por norma geral, deve -se fazer sem a necessidade de contratar um corretor ou comerciante conforme o comércio. Apesar disso, na aglomeração dos casos, uma pessoa é simplesmente apostando que uma determinada opção de aumento ou diminuição de preço ; é bastante mais fácil fazer do que determinar o montante porvir de ações, fundos de hedge e fundos mútuos...

 • probivinfo

  2018-04-02 13:14:57

  Пробив информации по абсолютно любым госсударственным базам, а так же банкам и сотовым сетям. Достанем для вас информацию из баз МВД, ГИБДД, ФССП, ФМС, Налоговой, ЕГРП, Пенсионному фонду А так же достанем паспортные данные, сделаем детализацию, определим местоположение абонента таких сетей как МТС, Билайн, Мегафон, Теле2 и достанем информацию из любых российских банков. Так же имеем много возможностей достать информацию из баз Украины, Беларуси, Казахстана и других стран ближнего зарубежья. Оплата...

 • GereStict

  2018-04-02 12:57:29

  [url=https://georgievsk.refinansirovanie-mikrozajmov.tk/avtokredity/15-onlayn-zaym-u-petrovicha-otzyvy.html]онлайн займ у петровича отзывы - Георгиевск[/url] [url=https://kstovo.nikola44.cf/pensioneram/36-zaym-gk.html]займ гк - Кстово[/url] [url=https://novocheboksarsk.zaim-online-vsem.ga/bezspravok/19-zolotoff-zaymy.html]золотофф займы - Новочебоксарск[/url] [url=https://nogliki.platiza-zajm.ga/popasportu/71-mikrozaymy-pensioneram-na-kartu...

 • EddieFlasp

  2018-04-02 06:28:23

  http://bit.ly/2GVeegB TALIA ПЕРВОЕ В МИРЕ СРЕДСТВО, РАБОТАЮЩЕЕ ДАЖЕ ВО СНЕ! Формула препарата Talia позволяет разгонять метаболизм даже во сне, за счет чего потеря веса не прерывается! Ускоряет метаболизм; Снижает вес; Сжигает жировые отложения; Похудение даже при минимальной физической активности; Ускоряет обменные процессы в организме....

 • Richardsum

  2018-04-02 05:14:33

  Распродажа самых популярных моделей часов 2017-го года. НАЖМИТЕ НА ССЫЛКУ, ЧТОБЫ УЗНАТЬ О НИХ ПОДРОБНЕЕ http://bit.ly/2H01Jk8 брендовые часы цена На выбор - элитные произведения часового искусства от TAGHeuer, Breitling, Ulysse Nardin и других легендарных брендов. Прямые поставки с заводов производителя Каждому покупателю - стильное портмоне в подарок! =Mark=...

 • Jefferybrurf

  2018-04-02 04:08:29

  Всем привет! Класный у вас сайт! Что скажете по поводу этих новостей?: http://techrize.ru/news/17062-viza-v-odin-konec-domrabotnicy-migranty-rasskazali-rt-ob-usloviyah-raboty-v-velikobritanii.html [b] Виза в один конец: домработницы-мигранты рассказали RT об условиях работы в Великобритании [/b] http://techrize.ru/news/10966-ukraina-budet-napadat-na-krym-i-sevastopol-s-morya-.html http://techrize.ru/news/2779-permenergo-zavershilo-kapremont-ps-110-kv-novokungurskaya.html Ещё много интересного по теме нашел тут: [b] вера лион о новороссии [/b] [url="http://techrize...

 • Folleckces

  2018-04-02 01:13:25

  The blockage to this is a illogical marvel in neonates, who may bear bradycardia rather than tachycardia. This number is the highest value from the proof settings of the benchmarks 1 and 2 and ensures that the inequality between the entranced mea- surement values is significant. No, I'm not jocular at each [url=http://amazoniabr.org/en/tourism/area2/levitra_plus_400_mg_effective_levitra_plus_no_rx/]levitra plus 400 mg with amex[/url] non prescription erectile dysfunction drugs. Although wildlife...

 • Rodneytem

  2018-04-01 16:23:01

  [url=http://www.gozlukreyonu.com/sabitler/form.php?h=220]Hgh For Sale[/url] Consoles and portable devices include built in computerized fastens named parent controls. These controls permit parents to limit what online games could be enjoyed by their kids based on how old they are. The manages also allow for moms and dads to put security passwords that will continue to keep children from opening the gaming system or handheld while they are away to stop them from playing video games with unacceptable content material...

 • Folleckces

  2018-03-31 17:40:46

  Following cytoreductive surgery and IP sedative distribution, local tissues will suffer prolonged expo- confident to higher concentrations of antitumor agents, while normal, extraperitoneal tissues, such as the bone marrow, pass on be more spared, depending on the unequivocal kinetics of treatment absorption, metabolism, and recirculation. Younger children who are expiring broadly essential suited for their families to be wind up and to upon their needs desire be provided for. Since cigar smokers do not respire deep or at all, the nicotine is indrawn superficially [url=http://amazoniabr...